CrossiBlogi ja RainioRacin järjestävät 26.-28.12 junnuleirin Adrenalin Arenalla. Leiri on tarkoitettu 65-85cc kuljettajille. leirille otetaan noin 20 kuljettajaa ja kuljettajat tullaan jakamaan kahteen tasoryhmään. 50cc kuljettaja voi osallistu leirille mikäli selviää hyvin itsenäisesti radalla.
Adrenalin Arenan halli on varattu leiriläisille joka aamu 09-12 väliseksi ajaksi. Leiriläisillä on halutessaan mahdollisuus ajaa myös iltapäivällä, jolloin halli on avoinna kaikille. Iltapäivän ajamisesta joutuu maksamaan erikseen, mutta olemme sopineet Adrenalin Arenan kanssa että leiriläiset saavat 50% alennuksen lipun hinnasta.
Koska leiri pidetään hallissa ei moottoripyörän liikennevakuutus ole voimassa. Tämän takia kaikken kuljettajien tulee huolehtia että heillä on riittävä vakuutusturva hoidettuna. Esim. moottoriliiton lisenssivakuutus.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen tapahtuu lähettämässä sähköpostia osoitteeseen petri@crossiblogi.fi. Ilmoittautumiseen mukaan kuljettajan tai kuljettajien tiedot (Nimi, pyöräkoko ja luokka) sekä laskutusosoite. Tämän jälkeen lähetämme 20 ensimmäisenä ilmoittautuneelle maksuohjeen. Mikäli maksua ei ole maksettu eräpäivään mennessä vapautetaan paikka varauslistassa seuraavana olevalle.
Leirin hinta: 150,00 euroa/kuski (ei sisällä matkoja eikä majoitusta)
Alustava ohjelma (2 ryhmää, ~10 kuskia per ryhmä):
26.12:
08:00 kokoontuminen hallilla, aloituspuheenvuoro, ajoteoriaa
08:30 rataan tutustuminen juosten ja varusteiden vaihto
09:00 - 10:00 2x15min vapaa ajo per ryhmä
10:00 - 10:30 rasti 1 (ryhmä 1)
10:30 - 11:00 rasti 1 (ryhmä 2) / ryhmä 1 henkilökohtainen palaute
11:00 - 11:30 rasti 2 (ryhmä 1) / ryhmä 2 henkilökohtainen palaute
11:30 - 12:00 rasti 2 (ryhmä 2) / ryhmä 1 henkilökohtainen palaute
12:00 - 12:15 ryhmä 2 henkilökohtainen palute
12:00 - 21:00 vapaata ajoa oman halun mukaisesti
27. ja 28.12:
08:00 ajoteoriaa
08:30 rataan tutustuminen juosten ja varusteiden vaihto
09:00 - 10:00 2x15min vapaa ajo per ryhmä
10:00 - 10:30 rasti 1 (ryhmä 1)
10:30 - 11:00 rasti 1 (ryhmä 2) / ryhmä 1 henkilökohtainen palaute
11:00 - 11:30 rasti 2 (ryhmä 1) / ryhmä 2 henkilökohtainen palaute
11:30 - 12:00 rasti 2 (ryhmä 2) / ryhmä 1 henkilökohtainen palaute
12:00 - 12:15 ryhmä 2 henkilökohtainen palute
12:00 - 21:00 vapaata ajoa oman halun mukaisesti
Leirimajoitus
leiriläiset voivat joko itse varata majoituksensa tai majoituksen voi varata meidän avustuksella.
Vaihtoehtoja hallin suunnalla on useita. Lähin majoituspaikka hallilta katsottuna on Varese (http://http://www_cb.varese.ee).
Noin 15km päässä hallilta, Vöryn keskustassa on vaihtoehtoja useita.
Lista edullisimmasta kalleimpaan:
-Tamula (http://www_cb.tamula.ee/fin
-Ränduri (http://www_cb.randur.ee)
-Möisa ait (http://www_cb.moisaait.ee)
-Kubija (http://kubija.ee) Kubijan hinta sisältää span
Matka hallille
tallinkille kannattaa tehdä varaus hyvissäajoin, vähintään 3 viikkoa ennen reissua, jotta varmasti mahtuu laivaan. Moottoriliiton sivuilta (http://www_cb.moottoriliitto.fi/jasenkerhoille/jasenedut/tallink_silja/) löytyy ohje kuinka varauksen voi suorittaa siten että saa liiton alennukset. Moottoriliiton alennuksella ison pakettiauton vieminen Viroon on edullisempaa kuin muuten. Pakettiauton kanssa kannattaa olla tarkkana korkeuden ja pituuden suhteen, jos matkustaa sprintterillä ja ottaa normaalin pakettiautopaikan niin voi olla että ei pääse laivaan. Sprintteriä varten tulee olla 4.4m korkea ja 7m pitkä paikka.
Tallinnasta hallille on hyvin suoraviivainen reitti, käytännössä 240km ajetaan 2. tietä. Tallinnasta ajetaan suoraan 2. tietä,kunnes vähän ennen tarttoa käännytään loivasti oikealle (2. tie jatkuu tähän suuntaan) ja taas jatketaan suoraan eteenpäin. Tartosta jatketaan matkaa noin 60km eteenpäin kunnes käännytään oikealle risteyksestä missä lukee Osula. Osulan keskustan jälkeen (~1km) Y-risteuksestä vasemmalle, Sömerpalussa Y-risteyksestä vasemmalle ja joen ylityksen jälkeen ekasta risteyksestä vasemmalle. Tässä risteyksessä vasemmalla puolella nurmikolla näkyykin jo Adrenalin Arenan mainos.
Haluatko päästä CrossiBlogin ja RainioRacingin leiripostituslistalle?
Lähetämme postia vain kun olemme järjestämässä leirejä. Postituslistalla olevat saavat ilmoituksen leiristä noin viikon ennen kuin leiri julkaistaan kaikille. Postituslistalle pääsee mukaan tästä osoitteesta: http://eepurl.com/H_zhX