8.8.2012

Sinisalo-liiga kisa Hyvinkäällä ajettin hienoissa puitteissa

Toiseksiviimeinen liiga kisa saatiin ajaa jälleen hienoissa puitteissa. Katsastukset toimi sekä kahvila tarjoilut olivat huippuluokkaa sekä rata oli hyvässä kunnossa, eli järjestävän seuran vanhemmat olivat jälleen tehnyt arvokasta työtä junnucrossin eteen, siitä suuret kiitokset kaikille.

Mutta sitten asiaan eli MX65 aryhmässä rymisteltiin Hyvinkään seuran Samuli Puhakaisen säestyksellä, herra nappasi erävoiton itselleen kotikisoissaan. Kasper Kangasniemi hurautti toiseksi vaikka oli pikkasen ohjelmaa erän aikana. Kimi Koskisen kaasutellassa hienosti erän kolmanneksi.

Toisessa erässä Kasper Kangasniemi paransi ajoaan niin paljon että sillä herui erävoitto. Puhakaisen ottaessa itselleen kakkostilan. Onni Rainio tuli hienosti toiseen erään, siistillä ajolla ajoi itsensä erän kolmanneksi.

B-ryhmässä sitten vedeltiin Emil Wecmanin tahtiin sellasella vauhdilla että sieltähän tupsahti molemista eristä siistit voitot. Joni Mäkelä päästeli myös vauhdikkaasti molemmissa erissä ajeltiin toiseksi. Kolmanneksi kiireisintä vauhtia piteli molemmissa erissä Mauno Nieminen ehjällä ajolla.

85c/c ekassa erässä Joonas Näppi taisteli lähtö puomin kanssa aikansa, näin ollen liikkeelle päästiin siis tasan viimeisenä, mutta muutaman kieroksen jälkeen herra oli omalla paikallaan. Ottaen erävoiton jonka teki myös toisessa erässä puhtaalla vedolla. Aleksi Kurvinen päästeli ekassa erässä reipasta sekä varmaa ajoa joka tuotti kakkostilan. Toisessa erässä Allu olikin sitten kolmantena maalissa. Ekan erän kolmonen oli Antti Nygvist joka päästeli kawalla sen minkä kerkesi. Santeri Keränen paranteli sijoitustaan ekan erän jälkeen, toisen erän kurvailut tuotti kakkostilan.

85 C/B A-ryhmässä kovinta kyytiä veteli Haminan poika Patrik Aho, sellasta kyytiä pidettiin molemmissa erissä mistä voitiin nauttia molempien erien ajan, siistit voitot kotiin. Matias Murto ajoi hienosti molempien erien kakkoseksi, hallitulla ajolla.Ekassa lähdössä kolmanneksi kiisi Suikka kuski Peetu Juupaluoma.Toisen erän kolmonen herra Peetu Aalto, joka ajoi paivän nopeimpia kierros aikoja tyylikkäästi Hyvinkäällä.

85 C/B B-ryhmässä Hyvinkään kuljettaja Toni Sarkamaa taituroi itsensä erävoittoon ekassa lähdössä, vaikka meinas olla lisä ohjelmaa erän aikana. Joona Knuuttila Keravalta tuli ja ajoi itsensä molemissa erissä hienosti pallille, hyvällä vedolla joka tuotti tulosta ekassa kakkonen tokassa kolmas . Kuljettaja Tino Nuuttinen ajoi hienon lähdön sekä erän joka palkittin kolmostilla ekassa lähdössä.

85c/b bryhmä sai uuden voittajan toisessa erässä. Sehän oli Leevi Takalo Salosta joka päästeli pehmeellä niin että pisteet täyteen ja mars c/a-han. Ville Rontu Kaanan suunalta vetäsi ehjän suorituksen ja hurautti kakkoseksi. Kolmas oli siis Joona Knuuttila.

-Marko